Slunečné odpoledne na malé řece

Před pár dny, ještě před velkým ochlazením, které nyní zase přišlo, jsem se rozhodl více prozkoumat úsek naší malé jihočeské řeky, který mi sice již v minulosti několikrát přišel zajímavý, ale s feedrovým prutem jsem se k němu ještě nedostal. I proto jsem si slíbil, že letošní sezónu budu velké množství svých vycházek k naší řece směřovat právě do tohoto úseku, abych si byl schopen udělat ucelený obrázek o vodě, podmínkách a rybí osádce.První výpravu jsem podnikl několik týdnů zpět, v období kdy byl zvýšený průtok a ač jsem nějaké ryby pochytal (především cejny a jeseny), příliš moudrý jsem z toho nebyl. Tentokrát vyrážím v raně květnovém odpoledním sluníčku a těším se, až budu sedět u vody.
V první chvíli si sedám asi 150 metrů nad jez a zkouším rychle zakrmit tři krmítka a následně chytat. Bohužel zjišťuji, že ač jsem v nadjezí, je zde velmi malá hloubka a proto se asi po 30 minutách, s jednou ouklejí ve skóre, přesouvám o kus výše . Popošel jsem asi dalších 150 metrů proti proudu a zkouším své štěstí znovu. Břehy jsou zde regulovány a tím pádem je poměrně jedno, kam si sednu. Kousek od sebe vidím u svého břehu zbytek padlého stromu ležící kompletně pod vodní hladinou. Budu doufat že i s jemným feederem do 35 g ryby zvládnu a nebudu je ztrácet.

Zakrmuji znovu asi čtyři krmítka 2 metry od protějšího břehu - jelikož sedím v lehkém ohybu řeky, očekávám zde koryto a větší hloubku, než jaká je na mé straně. Začínám chytat. Místo je o poznání lepší a od první chvíle zdolávám jednu rybu za druhou. Nejprve na červy, následně ještě lépe funguje hnojka.

K mému překvapení, na zbytek hnojky z háčku, který jsem hodil do vody u břehu, zareagovala i jiná obyvatelka této části řeky - dvakrát na mě vykoukla urostlá želva nádherná. Chvíli jsme na sebe zírali a upřímně nevím, kdo kdo byl v tu chvíli více překvapený, jestli já nebo ona. Hnojku střelhbitě slupla a zmizela pod hladinou.
Zpět k lovu. Hned první chycenou rybou je kapr kolem 45 cm, následují cejni, cejnci, jesen, pár plotic a další kapři. Nutno podotknout, že žádný z chycených cejnů neměl odhadem méně než 40 cm a největší, kterého jsem schválně změřil měl 52 cm. Pro mě na naší malé vodě veliké a příjemné překvapení a rybářský zážitek.

Po 2 hodinách mi regulérně došla hnojka a chytal jsem jen na zrnka kukuřice. Záběry nechodily v takové sledu, ale i tak vše fungovalo na jedničku. Celkem přibližně přes 30 chycených ryb a skvělé odpoledne s jemným vybavením.


Budu moc rád, když mi do komentářů nepíšete, jestli jste někdy u vody také byli překvapeni želvou, nebo jiným živočichem, kterého byste úplně nečekali. Vím, že se občas želvy vyskytují, ale za ty roku u vody si nepamatuji, že bych nějakou potkal.
SHARE
    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 komentářů:

  1. Pěkné, ikdyž menší úlovky, ale aspoň příjemný relax :-)

    OdpovědětVymazat